Versiotiedote 5.8.2025
Versio 25.4.00
Tehden on päivitetty 5.8.2025 uuteen versioon. Julkaisun keskeisimpiä muutoksia ovat koontilaskutuksen ajastukseen ja toistuvaan laskutukseen lisätyt uudet toiminnallisuudet. Avoinna24:n käytettävyyttä on kehitetty, ja julkaisun muutosten myötä Tehdenissä on jatkossa helpompi erottaa toisistaan kausi-inventointitapahtumat ja yksittäiset tuotteiden saldoihin tehdyt korjaukset. Kesän aikana on tehty myös syksyllä julkaistaviin Fennoa- ja Epassi-integraatioihin liittyvää kehitystä.
Uusien ominaisuuksien lisäksi Tehdeniin on tehty suuri määrä suorituskykyyn vaikuttavaa optimointia sekä ylläpitotöitä.
Versiotiedotteisiin koottujen uusien ominaisuuksien lisäksi Tehdeniin julkaistaan viikoittain pieniä parannuksia, joista viestimme sekä Tehden-uutisten kautta että suoraan muutostarpeista ilmoittaneille asiakkaille.
Myynti ja laskutus
🔄Toistuvalle laskuprofiilille voi nyt lisätä laskutuksen lisätunnisteita (esim. asiakkaan tilausnumero, viite tai kustannuspaikka)
Toistuvalle laskuprofiilille voi nyt lisätä kaikki samat laskutuksen lisätunnisteet kuin yksittäiselle laskullekin. Laskulle saa tarpeen mukaan lisättyä seuraavat lisätiedot: Asiakkaan tilausnumero, Viite, Lisätieto, Sopimusnumero, Tiliöintiviite, Työmaanumero ja Kustannuspaikka.
Lue lisää: Toistuva laskutus
🔄Koontilaskutuksen ajastukseen on lisätty mahdollisuus luoda poikkeuksia, joilla varmistetaan, että ajastetut laskutukset eivät osu liian lähelle toisiaan
Poikkeuksen luonti voi olla tarpeen, jos yrityksesi koontilaskutus on ajastettu pyörähtämään käyntiin esimerkiksi aina maanantaisin ja aina kuun alussa: tällaisessa tapauksessa voidaan poikkeuksella varmistaa, että jos kuun alku osuu maanantaille tai tiistaille, jätetään ns. päällekkäinen ajastus tekemättä.
Lue lisää: Koontilaskutuksen ajastaminen
Tehden Liikunta ja Avoinna24
🔄Liity jäseneksi -ominaisuudessa "lisäkulu"-sana korvattu "liittymiskulu"-sanalla
Suosittelemme ottamaan liittymiskulu-sanan käyttöön myös mahdollisissa ohjeistuksissa, joita yrityksessäsi on tehty asiakkaille.
🔄Jos asiakkaan Avoinna24:ssä valitsemaan maksutapaan ei liity lisäkuluja, maksutavan valinnassa ei enää näytetä nollahintaa
Avoinna24:ssä on mahdollista käyttää myös Paytrailin sellaisia maksutapoja, joista veloitetaan asiakkaalta lisäkulu. Voit määritellä tietyille maksutavoille lisäkuluja myös Tehdenin puolella. Suurin osa maksutavoista on kuitenkin lisäkuluttomia, eikä näille maksutavoille enää näytetä Avoinna24:ssä hinnaksi "0,00 euroa".
Varaston toiminnot
🔄Yksittäisen tuotteen tiedoissa ja varastossa tehtävät inventoinnit kulkevat jatkossa nimellä Saldokorjaus
Muutoksen jälkeen esim. varastotapahtumaraportilta on helppo erottaa toisistaan hallitut kausi-inventoinnit ja yksittäisen tuotteen tiedoissa erilaisista syistä tehtävät saldokorjaukset. Tuotteen Varasto-välilehdellä ja Varasto-ohjelmassa on aiemmin voinut tehdä inventointia/saldokorjauksia Inventointi-painiketta napsauttamalla. Samat toiminnallisuudet löytyvät nyt Saldokorjaus-nimisen painikkeen takaa.
Suosittelemme käyttämään kausi-inventointiin tähän tarkoitettua Inventointi-ohjelmaa, ja hoitamaan Saldokorjaukset-painikkeen kautta vain yksittäisiä saldokorjauksia. Saldokorjausta tehtäessä Tehden vaatii myös aina syöttämään Huomio-kenttään selityksen tehdylle varastokirjaukselle.
Lue lisää: Inventaario
Tuotteen varaston arvon muuttaminen ja saldokorjaukset
Raportointi
🔄Kun tallennat Tehdenin raportteja Excel- tai CSV-muodossa, raportin tiedostonimen alkuun lisätään yrityksen nimi
Muutos on tehty kirjanpitäjien toiveesta: näin usean eri yrityksen raportteja tallennettaessa oikea raportti on helpompi löytää. Myös raportin nimi ja päivämäärä löytyvät tiedostonimestä kuten ennenkin.
Tuotteet
🔄Lahjakortti-tuotetyyppiä kehitetty: uusi lahjakorttituote oletuksena Tuote ei vaadi toimitusta -tilassa
Kun myyt sähköisiä Tehden-lahjakortteja yrityksesi Avoinna24-verkkokaupassa, lahjakorttituotteen on oltava Tuote ei vaadi toimitusta -tilassa, jotta asiakas saa sen sähköpostiinsa heti maksun jälkeen, ilman toimia yritykseltäsi. Nyt uudet lahjakortit ovat oletuksena tässä tilassa. Muutos ei vaikuta takautuvasti jo luotuihin lahjakorttituotteisiin.
Lue lisää: Lahjakortti-tuotteen luominen ja lahjakortin ulkoasu
Integraatiot
🔄nShift-integraatiossa mahdollista asettaa lähettäjän Quick ID eli pikahakuarvo, joka noutaa nShiftiin tallennetut lähettäjän osoitetiedot
Pikahakuarvoa voi hyödyntää esimerkiksi tilanteessa, jossa yrityksellä on käytössä ulkoinen varastopalvelu, joka halutaan määrittää lähetyksen lähetyspaikaksi.
Lue lisää: nShift-kuljetuspalveluiden käyttöönotto ja lisäpalvelut Tehdenissä
🔄Netvisor-myyntireskontraintegraatiota kehitetty siten, että siirtymättä jäänyttä laskua yritetään automaattisesti siirtää uudelleen kahden kuukauden ajan
Manuaalinen siirto on edelleen mahdollista myös vanhemmille laskuille.
API-muutokset
🔄Tehdenin uuteen APIin on lisätty uusia keräysyksiköiden käsittelyyn liittyviä päätepisteitä, joilla keräysyksiköitä voi lähettää esim. nShiftin tai Postin palveluihin sekä luoda ja lähettää massana