Versiotiedote 30.9.2025
Versio 25.5.00
Tehden on päivitetty 30.9.2025 uuteen versioon. Julkaisun myötä integraatio Fennoa-taloushallintojärjestelmään on julkaistu pilottivaiheeseen, ja samalla Tehdeniin on tuotu uusi asetus, jolla yritys voi yhdestä reskontrapalvelusta toiseen siirtyessään määrittää oletusmyyntireskontran. Taloushallinnon integraatioihin liittyvien uudistusten lisäksi Tehdeniin on saatu parannuksia käyttöliittymälle muun muassa kirjautumisnäkymään. Ostotilaustulosteella pitkäkin tuotekoodi ja viite mahtuvat nyt kumpikin yhdelle riville, ja asiakkaan kulkukortin numeron voi nyt lukea asiakkaan tietoihin pikalisäystoiminnon kautta.
Näiden lisäksi Tehdeniin tällä kehitysjaksolla tehty kaksivaiheisen tunnistautumisen käyttöönottoon tähtääviä valmisteluja sekä kehitetty uutta APIa.
Versiotiedotteisiin koottujen uusien ominaisuuksien lisäksi Tehdeniin julkaistaan viikoittain pieniä parannuksia, joista viestimme sekä Tehden-uutisten kautta että suoraan muutostarpeista ilmoittaneille asiakkaille.
Käyttöliittymä ja asetukset
🔄Tehdenin kirjautumisnäkymää on päivitetty, ja kirjautumis- ja lukitusnäkymät ovat nyt yhdenmukaisia työpöytä- ja mobiilikäytössä
Kirjautumistoiminnallisuuksiin ei tapahdu muutoksia. Muutoksen yhteydessä myös hyvin vanhojen selainversioiden tuki päättyy. Jos käyttämäsi selainversio on näiden joukossa, löydät linkin selaimen päivittämiseen, kun yrität kirjautua Tehdeniin.
🔄Jos yritykselle on luotu Tehdeniin omia kirjanpitotoimintoja, niiden nimeä voi nyt muokata
Aiemmin nimen muokkaus ei ollut mahdollista, vaan oli luotava uusi kirjanpitotoiminto uudella nimellä.
🔄Yritykselle on nyt mahdollista määritellä oletusmyyntireskontra
Oletusmyyntireskontravalinnalla on vaikutusta tilanteessa, jossa yritys on siirtymässä esim. Tehdenin myyntireskontrasta integroituun taloushallinnon järjestelmään tai yhdestä integroidusta taloushallinnon järjestelmästä toiseen. Oletusmyyntireskontra-valinnalla varmistetaan, että Tehdenissä luodut laskut siirretään myös siirtymäkaudella (kun useampi reskontra on aktiivinen Tehdenissä) oikeaan palveluun.
Lue lisää: Myyntireskontran asetukset ja tapahtumalajit
Tehden Liikunta ja Avoinna24
🔄Avoinna24-verkkokaupan tuoteryhmien valintaan on lisätty ohjeistusta verkkokaupan asiakkaalle
Jos verkkokaupan tuoteryhmillä on alatuoteryhmiä, asiakkaalle näytetään ensimmäisen tuoteryhmän jälkeen teksti "Valitse tarvittaessa tarkempi tuoteryhmä oheisesta valikosta".
🔄Myös kulkukortin numeron voi lukea asiakkaan tietoihin asiakkaan pikalisäystoiminnon kautta
Aiemmin pikalisäystoiminnon kautta on voinut lisätä vain asiakkaan nimi- ja yhteystiedot sekä markkinointiluvat. Muutos nopeuttaa uuden asiakkaan käsittelyä kassalla.
🔄Avoinna24 ei enää tue kaikkein vanhimpia selainversioita
Jos asiakkaasi saapuvat Avoinna24-sivustolle liian vanhalla selaimella, heille näytetään varoitus siitä, että kaikki sivuston elementit eivät välttämättä toimi vanhalla selainversiolla. Avoinna24-käyttäjät löytävät varoituksen linkin kautta myös listan tuetuista selaimista ja niiden alimmasta tuetusta versiosta.
Tuotteet ja varasto
🔄Käyttäjä voi luoda kampanjan vain sellaiseen toimipisteeseen, johon hän kuuluu
Aiemmin kampanjoita oli mahdollista luoda kaikkiin toimipisteisiin.
🔄Tehden-sovellukselle on tuotteen perustietoihin lisätty uusi Takuu-kenttä
Tuotteen takuutiedon on jo aiemmin voinut määritellä Tehdenin tuotetiedoissa, mutta nyt annetut takuutiedot löytyvät myös Tehden-sovellukselta. Muutos on hyödyllinen erityisesti, kun käsipäätettä käytetään myymälässä myynnin apuvälineenä: nyt asiakkaalle voi kertoa tuotteen takuuajan suoraan käsipäätteeltä.
Lue lisää: Inventointi Tehden-sovelluksella
Ajanvaraus
🔄Ajanvarauksen tilaan tehtävät muutokset (peruminen, saapuneeksi ja saapumattomaksi merkitseminen sekä maksetuksi merkitseminen) päivittävät nyt ajanvarauksen muokkausaikaleimaa
Muutoksesta on hyötyä ennen kaikkea tilanteessa, jossa muuttuneita ajanvarauksia haetaan rajapinnan kautta ajanvarauksen muokkauspäivämäärän mukaan.
Integraatiot
🔄Fennoa-kirjanpitointegraatio ja Fennoa-myyntireskontraintergaatio on nyt julkaistu Tehdeniin
Fennoa-kirjanpitointegraatio siirtää kuukausittaisen koontikuitin Tehdenistä Fennoa-järjestelmään, ja myyntireskontraintegraatiossa koontikuitin lisäksi myyntilaskut siirtyvät Fennoaan ja laskujen tilat takaisin sieltä Tehdeniin.
Lue lisää: Fennoa-integraatiot
🔄Netvisor- ja Procountor-kirjanpitointegraatiossa siirrettäviltä koontikuiteilta löytyy nyt myös siirtojakso
Näin myös taloushallinnon palvelussa näkee, mikä siirtyneen tositteen ajanjaksorajaus on. Procountorissa päivämäärät löytyvät Palvelujakson alkupvm- ja Palvelujakson loppupvm -kentistä, Netvisorissa puolestaan Kuvaus-kentästä. Toive muutokseen on tullut kirjanpitäjiltä.
Raportointi
🔄Tehdenin raporttien päivämäärärajaus toimii nyt mikrosekunnilleen samalla tavalla kaikissa raporttipohjissa
Ostot
🔄Ostotilaustulosteella pitkäkin tuotekoodi ja viite mahtuvat nyt kumpikin yhdelle riville
Tietotuontityökalu
🔄Tuotetietojen tuonnissa tuoteryhmän Nimi-sarakkeeseen tuodaan aina ensisijaisesti tuoteryhmän nimi
Aiemmin Nimi-sarakkeeseen tuotiin tuoteryhmän koodi, jos sellainen oli tuoteryhmälle asetettu.
API-muutokset
🔄Tehdenin APIssa on mahdollistettu POST products/images -päätepisteellä tehtävä fileName- ja description-tiedon asettaminen