Siirry sisältöön
  • Ehdotuksia ei ole, koska hakukenttä on tyhjä.

Alennuskoodi Avoinna24-verkkokauppaan

Tehdenin Kampanjat-ohjelmassa voi nyt luoda kampanjan, jossa asiakas saa Avoinna24-verkkokaupassa tai Liity jäseneksi -ohjelmassa alennuksen kampanjakoodia käyttämällä.

Kampanja luodaan Kampanjat-ohjelmassa seuraavasti:

  1. Siirry Tuotteet-ohjelman Kampanjat-välilehdelle.
  2. Luo uusi kampanja. Tarkemmat ohjeet erilaisten kampanjojen luomiseen löydät Kampanjat-ohjeesta.
  3. Kampanjakoodi määritellään kampanjan Lisätiedot-osiossa. Kampanjakoodin voi lisätä erityyppisille tarjouksille (Alennettu hinta, Halvin ilmaiseksi, Kytkykauppa), ja se voi koskea joko tiettyjä tuotteita/palveluita tai yrityksen kaikkia tuotteita (eli koko ostoskorin sisältöä). Tavallisin käyttötapa on tarjota kampanjakoodilla euro- tai prosenttimääräistä alennusta hintaan.
  4. Jos haluat, että alennuskoodin voi käyttää vain kerran, kampanjan on oltava kanta-asiakaskampanja, eli se on voimassa vain valituille asiakkaille tai asiakasryhmille.
  5. Syötä Kampanjakoodi-kenttään haluamasi koodi:
    • Kampanjakoodi voi sisältää tekstiä ja/tai numeroita, ja se ei saa sisältää välilyöntejä. Isoilla ja pienillä kirjaimilla ei ole merkitystä.
    • Kampanjakoodin on oltava 5-50 merkkiä pitkä.
    • Jos kampanja on kanta-asiakaskampanja, voit määritellä Lisätiedot-osiossa, onko tarjous (eli kampanjakoodi) kertakäyttöinen vai ei.
  6. Viimeistele kampanjan asetukset ja tallenna se. Kun kampanja astuu voimaan, asiakkaasi saa Avoinna24-verkkokauppaostoksistaan tai Liity jäseneksi -ostoksestaan määrittelemäsi alennuksen, kun hän syöttää kampanjakoodin verkkokaupan kenttään. Alennettu hinta näytetään, kun asiakas painaa Käytä-painikkeesta:

    • Huomioi, että kampanjakoodi syötetään vasta yhteenvetovaiheessa, eli kun asiakas on ensin valinnut toimitustavan ja maksutavan.
    • Huomioi myös, että Kampanjakoodi-kenttä tulee näkyviin Avoinna24:ssä vasta, kun kampanja on kyseiselle tuotteelle voimassa.
    • Liity jäseneksi -ohjelmassa kampanja-alennus koskee aina vain ensimmäistä verkossa maksettavaa jaksoa, ei seuraavia, toistuvan laskutuksen kautta laskutettavia jaksoja.